Про екологічну ситуацію в м. Болехові

В цій темі обговорення, що стосуються сусідів Долини та району. Болехів, Моршин, Брошнів, Рожнятів, Калуш...

Модератори: san, vanya

Відповісти
Аватар користувача
Добра справа
Мас-медіа
Повідомлень: 108
З нами з: 04.11.2005 18:52
Звідки: м. Долина
Контактна інформація:

Про екологічну ситуацію в м. Болехові

Повідомлення Добра справа » 23.02.2007 23:51

ПРО ЕКОЛОГІЧНУ СИТУАЦІЮ В МІСТІ БОЛЕХОВІ

Звіт про роботу депутатської комісії

Рішенням сесії Болехівської міської ради №27 від 26.09.06р. було створено депутатську комісію по перевірці міських шкірообробних підприємств у складі В. Юзьківа, О. Пічкура, З. Коника, Р. Корпана, О. Сметаняка, Б. Качура, М. Пятька, В. Гошовського. Створення комісії та проведення перевірок викликане неодноразовими зверненнями жителів міста щодо незадовільного екологічного стану Болехова, спричинене роботою саме цих підприємств. Для зайнятості населення це добре. Але поряд з цим не слід забувати, що внаслідок збільшення виробництва шкіри проходить значне посилення техногенної дії на навколишнє середовище.

Численні скарги жителів нашого міста протягом останніх років на невиконання шкіряними підприємствами санітарних вимог свідчать про необхідність прийняття кардинальних заходів комплексного характеру. Не помічати тієї шкоди, що наноситься шкірзаводами здоров’ю людей та навколишньому середовищу – означає піддавати небезпеці життя майбутнього покоління болехівчан. Кожен запитає, а чи можливе їх вирішення, чи такі затратні ці питання? Звісно, так. Щоб все вирішити, необхідні кошти. Але, якщо уважно проаналізувати перелік обсягів продукції, що пропоновано до експорту у 2006 р. міськими шкірзаводами, можна зробити висновок – гроші, щоб навести порядок є.

Наприклад, ВАТ "Шкіряник" пропонував на експорт у 2006 році шкіряний півфабрикат "вет-блу" – 703 тонни на суму 2 млн. 109 тис. доларів та інших напівфабрикатів на 80 тис. доларів. "Світ шкіри" пропонував 545 тонн "вет-блу" на суму 2 млн. 150 тис. доларів, підприємство "Елрун" "ділиться" хромовим півфабрикатом із свинної шкіри на суму 34 тис. доларів та іншої продукції на 11 тис. доларів. Ці дані наведені на офіційному сайті Івано-Франківщини. Хочу нагадати, що від поставлених на мільйони доларів півфабрикатів шкірзаводи отримали немалу суму відшкодування ПДВ із бюджету. Наприклад, ВАТ "Шкіряник" за елементарними підрахунками мав би збагатитися від поверненого податку на 440 тисяч доларів або понад 2 млн. гривень. Тут доречно нагадати, скільки це підприємство заплатило податків до бюджету міста. На початок роботи нашої комісії, тобто на вересень, сума сплачених податків сягала 200 тисяч гривень. За 10 місяців ц.р. сума сплачених податків до бюджетів усіх рівнів така: ВАТ "Шкіряник" 323,6 тис. грн., ВтзОВ "Елрун" 78,2 тис. грн., ТзОВ "Світ шкіри" 124,4 тис. грн. Доречно нагадати, що бюджет міста на цей рік складає більше 21 млн. гривень. Тобто отримані до бюджетів кошти – це крапля у морі. Інші коментарі, напевно, зайві. І тому великим здивуванням для мене, як члена виконкому, була пропозиція та намагання міської влади відмітити найкращу роботу таких підприємств, як "Шкіряник" та "Світ шкіри". За що їм така честь, на кого ці підприємства працюють?

Під час роботи комісії з метою надання гласності було запрошено до співпраці телебачення, зокрема канал "1+1", пізніше темою зацікавилася преса. Співпрацювала комісія із представниками податкової, відділу економіки міської ради, пенсійним фондом в м. Болехові та, безумовно, жителями міста. Від комісії та мною, як депутатом обласної ради, відповідні акти по перевірці дотримання природоохоронних вимог подавалися у правоохоронні органи та обласне управління екоресурсів. А саме: у вересні комісія виявила незаконне складування мездри підприємством "Елрун" на Долішньому полі, про що склала акт, за результатами якого управління екоресурсів наклало штраф на підприємство та підприємця в сумі 1070грн. Однак, ця цифра є надто смішною і підприємство знову порушує природоохоронні вимоги, адже не перестає забруднювати Долішнє поле, зокрема, вивозить відходи мездри на складування у яму, що давно переповнена, внаслідок чого фільтрат витікає далеко за межі так званого господарського двору. Комісією повторно складено акт та направлено в природоохоронну прокуратуру.
1 листопада комісією знову ж таки на Долішньому полі виявлено складування виробничих відходів підприємством "Світ шкіри". Забруднено 6000 кв. м землі, комісією складено акт, який одразу направлено в управління екоресурсів. Управління держекоресурсів наклало штраф на "Світ шкіри" в сумі ж 288 гривень та на керівництво – 206 гривень. Це за забруднення, нагадаю, 6000 кв. м землі.

Неважко здогадатися, чому так чинять перевіряючі. Мною подано депутатський запит, за який 22 грудня одноголосно проголосувала обласна рада, і цими питаннями займатиметься природоохоронна прокуратура та обласна депутатська комісія з питань екології.
Та чи не найбільша проблема з невиконанням природоохоронного законодавства на підприємстві ВАТ "Шкіряник". Очисні споруди в катастрофічному стані, мулові майданчики на очисних переповнені, машина, що повинна нібито пресувати відходи, працює через раз, про що стверджують відповідні акти. Останній раз перевірка ВАТ "Шкіряник" проводилася комісією 15 грудня ц. р. Ми чекали цієї дати, бо саме до цього часу підприємство зобов’язувалося провести певні роботи, які мали б ліквідувати сморід у місті. В результаті перевірки виявлено: ВАТ "Шкіряник" не збирається виконувати ані рішень нашої комісії, ані приписів управління держекоресурсів, ані своїх власних обіцянок.

Виходячи із ситуації, що склалася фактично, комісія звертається до депутатського корпусу з проханням:
1. Прийняти звернення до обласної ради щодо відміни її рішення про виділення землі на Долішньому полі ВАТ "Шкіряник" для облаштування господарського двору.
2. Прийняти рішення міської ради про закриття очисних споруд ВАТ "Шкіряник" у зв’язку з тим, що вони знаходяться в незадовільному стані, та зобов’язати шкірообробні підприємства спільно побудувати за містом нові очисні споруди.

:!: Опублікувати цей звіт в газеті "Добра справа" депутати попросили тому, що в Болехівській газеті "Ратуша" не вистачило газетної площі, щоб надрукувати його увесь. Без згоди депутатів звіт переробили, а текст, що не влаштовував владу – викинули. І хоча депутатська комісія прозвітувала ще у грудні минулого року, проте приймати рішення влада не бажала, мотивуючи тим, що керівники шкірзаводів, зокрема, ВАТ "Шкіряник", перебувають за межами України. На початку січня знову відбувалася сесія міськради, але питання шкірзаводів теж не ввійшло до порядку денного. І тільки після наполягання депутатів міської ради від "Блоку Юлії Тимошенко" та "Нашої України" на сесії міської ради, перше пленарне засідання якої відбулося 31 січня 2007 року, питання покращення екологічного стану міста Болехова розглянули і прийняли рішення. Досить важким було голосування. Відчувався тиск на депутатів. Міський голова Зенон Макота проголосував проти рішення, внаслідок прийняття якого мала би покращитися екологічна ситуація в м. Болехові, яке підтримали 16 депутатів. Так само зробили і депутати від "Національного вибору", який представляє Зенон Макота та більшість депутатів "Блоку Костенка і Плюща". Тому й зачитав на сесії депутат від БЮТ Орест Сметаняк передвиборчу програму Зенона Макоти, в якій він запевняв відстоювати питання довкілля та боротися із тими, хто забруднює навколишнє середовище. За покращення екології в м. Болехові з 25 депутатів, які були присутні на сесії, проголосували 16 депутатів. Це Орест Сметаняк, Неоніла Юкіш, Ольга Корпан, Ігор Герецький, Олександр Пічкур, Андрій Романюк, Зеновій Коник, Віталій Юзьків, Дмитро Уханський, Роман Корпан, Ігор Лутчин, Роман Креховецький, Ганна Дубів, Марта Доколяса, від "Блоку Костенка і Плюща" підтримав рішення один Василь Петрик, від партії "Відродження" – Мирон Чекан Утрималися при голосуванні Ірина Федорчук та Наталія Лугова. Інші депутати голосували проти.

Голова тимчасової комісії
депутат Івано-Франківської обласної
обласної ради
Мирослава Клим
Цей матеріал любязно наданий редакцією часопису "Добра справа"

Відповісти

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість