"Нафтові" гроші

Обговорємо події в Долині, місця в Долині, відпочинок в Долині та все, що стосується міста. Тут же обговорюється все, що зв'язано з Долинським районом.

Модератори: san, vanya

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

"Нафтові" гроші

Повідомлення san » 25.12.2007 21:36

Місто Долина та частина навколишніх шкіл не отримали грошей котрі сплачує Укрнафта за видобуток копалин (не знаю точно як вони називаються)

Йдеться про 1 700 000 грн. З яких на близько 700 тис.грн розрахувував міський бюджет.
Нічого не отримали ні Підбереж, ні Яворів ні інші села.

Гроші перераховані "в область", а та розпорядилася ними "по свому" - витрачено на будівництво школи в с. Витвиця. Котра в свою чергу повинна була фінансуватись з державного бюджету.

В комунальників виникли величезні заборгованості перед субпідрядниками. Скорочено фінансування багатьох програм. Дуже мало коштів на інші потреби міста.

Rona
Частий гість
Частий гість
Контактна інформація:

Повідомлення Rona » 25.12.2007 21:49

Я думаю, що спочатку мав би сплачуватись відсоток з цих грошей у бюджет Долини, а потім перерахунок в область.

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 25.12.2007 22:41

Зараз розробляється звернення до уряду, про те, що рентну плату потрібно частково виплачувати громадам тих місцевосей, де проводиться видобуток.
Пропонується, щоб
1%- місто (село)
1%- район
1%- держбюджет

Наразі "забирають" всі 100%... :cry:
Не дивіться на ті низькі відсотки, так - то крихта... Але вона за "натуральним" розміром дуже велика.

Pavel
Контактна інформація:

Повідомлення Pavel » 26.12.2007 14:28

Коли одна людина виїжджала на ПМЖ до країни ЄС, то казала:«В цій країні порядку не буде ніколи»! Треба міняти Податковий Кодекс! І багато інших законів тому не знаю як буде з тим 1%. Але переконаний, що колись так буде 100% бо Україна йде до Європи а не до москалів і закони треба мати відповідні.

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 26.12.2007 15:13

де до Європи а не до москалів і закони треба мати відповідні
1. Україна наразі нікуди не йде, а биркає на місці!
2. В "москалів" давно законодавство розвивається інтенсивніше ніж у нас. Та і вся економіка.
3. Щоб мати намір бути "як Європа" - потрібно з себе починати. Наприклад долучитись до якоїсь доброї справи. В Європі (та і в цілому світі) все робиться на основі громадської ініціативи.

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Re: "Нафтові" гроші

Повідомлення san » 14.02.2008 20:06

Укрнафта вже давно і вперто веде політи ку відчуження всього що не зв'язано з виробничою діяльністю. І , стадіон якщо ше не на балансі міста, то таке питання вже напевно ставиться.
Не справа в "оптимізації" бухгалтерії. А в тому як вона проводиться!
Комерційні об"єкти (магазини, їдальні і т.п.), якось швидко знаходять собі господарів, а місту якщо і залишаться, то лише дотаційні: стадіон, БТ (і то приміщення непридатні для бізнесу), садки і т.п.

Тобто, якби одним рішенням все передали місту, то можна би було щось згендлювати:
підняти орендні платежі (в БТ зараз 20 грн, в той час коли комерційна ціна - від 20$), спродати частину з аукціону, залучити інвесторів, тощо.

ІМХО А так передадуться тільки руїни і непотріб...
Вважаю очевидним відсутність доброї волі ділитись надприбутками і доки не пізно потрібно відібрати побільше!
Місто повинно дуже жорстко вести політику щодо "нафтовиків" - піднімати платежі, усіляко обмежувати їх "дії" і прискорювати передачу "непотрібних" об'єктів.

Інакше потім знову виросте купу проблем.
die Große Schlange

Olli
Любить писати
Любить писати
Контактна інформація:

Повідомлення Olli » 22.02.2008 18:56

Повір мені. Я в курсі тих справ вже давно.
Відчуженню, згідно з останніми рекомендаціями підлягають всі об'єкти не пов'язані з виробництвом. Це магазини, заклади культури, відпочинку, освіти, ітд. Мотивують то шаленою собівартістю буріння наших надр, і як результат - збитковістю всього західного нафтогазового регіону. Хоча така сама політика ведеться і на сході.
Тепер про реалізацію цього всього. Об'єкти здатні приносити прибутки виставляються на аукціон. Причому стартова ціна на них така що місцеві бажаючі їх придбати не раз і не десять об неї роги ламали. Реально вдалося тільки віддати в оренду платну стоянку (належала ГПЗ), бо платити ту ціну яку за неї впаяли ніхто не зголосився.
Соціальні об'єкти (садок Теремок наприклад) вже років 5 намагаються місту впарити. Але воно шось на то не ведеться. В результаті діло приглохло.
Наші місцеві "керовники" не мають жодного впливу на прийняття рішення Києвом про віддання того чи іншого об'єкта у вигідні першому руки. Всьо впирається в то хто більше заплатить. І то з одної сторони може й добре.
Реально ж у сфері уваги київських об'єкти відпочинкового комплексу (в Мислівці наприклад). І навіть не так самі об'єкти як земля на яких вони стоять. Туди вже вони нікому руки пхати не дають. Рішення на відчуження таких об'єктів ніби є, але ніхто не спішить того робити. Квадратні метри землі то дорожають, а то шо самі об'єкти занепадають - нікого не цікавить. Просто коли їх відчужать у потрібні руки - однаково знесуть всьо підчисту і побудують нове.
Отак.
Silentium est aurum... ;)

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 22.02.2008 20:24

тільки віддати в оренду платну стоянку (належала ГПЗ)
А "залізний магазин"?
Соціальні об'єкти (садок Теремок наприклад) вже років 5 намагаються місту впарити. Але воно шось на то не ведеться. В результаті діло приглохло.
От і я про то. Думаю рано чи пізно його впарять. Інша справа, що потрібно ставити вимоги - соціальні об"єкти разом з комерційними. Бо потім буде пізно...

Приблизно як з сільзаводом - його забрали забравши на баланс і відомчі житлові будинки.
die Große Schlange

Olli
Любить писати
Любить писати
Контактна інформація:

Повідомлення Olli » 22.02.2008 20:45

Садок, на скільки я пам'ятаю, місто було не проти забрати. Питання стояло з штатом. Ну не годно місто платити вихователькам по 2000 грн. І там ше ставилася вимога зробити капремонт приміщення, даху, ітд. А з Києва гроші на такі цілі вибити просто нереально. От і шукають компроміс понині.
Коротше, ціль Укрнафти - зіпхнути збиткові об'єкти без додаткових затрат і повигідніше продати комерційні. І якщо місто буде пробувати пригрожати, вони тут же зішлються на збитковість видобутку і почнуть знов співати про можливість закриття розробки родовищ в нашому регіоні...
А на рахунок будівництва школи в Витвиці. То я наскільки чув, там також цікава історія була. Школа ж довго була довгобудом, і питання її добудови було принциповим для районної влади. От і вбухали туда всі надходження від ренти. Будували зимою, в мороз, на халтуру. А як здали то на другий день стіна впала... Вот так...

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 22.02.2008 22:39

Ну не годно місто платити вихователькам по 2000 грн.
От власне... Всі зарплати в нафтовиків є роздуті... Як тільки приватизують - більшість змушена буде конкурувати на ринку праці разом з усіма. Бо бардак якийсь.
І там ше ставилася вимога зробити капремонт приміщення, даху, ітд. А з Києва гроші на такі цілі вибити просто нереально.
Це звичайне явище. Будинок амортизується балансоутримувачем, тому і капремонт має бути за його рахунок.
І якщо місто буде пробувати пригрожати, вони тут же зішлються на збитковість видобутку і почнуть знов співати про можливість закриття розробки родовищ в нашому регіоні...
Так і закрити на здоров"я, якщо він дійсно збитковий. А то якось дивно получається.
У нас вже є ціла каста "дорогих", "нафтових": дітей, секретуток, водіїв, заступників начальників і т.п.
Як може при цьому бути рентабельний видубуток?
Рентабельність в першу чергу потрібно оптимізацією роботи підприємства добувати, а не пониженням платежів. І взагалі скасувати їх т.з. "колективні договори".
Хто з ким договорився? Про що? Про державні (мої, твої, ваші) гроші?

В принципі не задумувався над тим, але добре би було подати в суд на т.з. колдоговір.
Згідно якого всі ми маємо "нафтові" ціни і тільки окрема категорія мешканців має "нафтові" зарплати.

П.С.Часто доводилось бачити крокодилячі сльози про убогість нафтовиків... Смішно...
Нема грошей - можна йти шукати роботу як у всіх.
П.П.С. При сьогоднішніх тенденціях і досвіді думаю місто може розмовляти виключно в ультимативній формі, аж до усунення деяких об"єктів з території міста - нічого при позиції "жебрацтва" уже і так не дадуть.
die Große Schlange

Olli
Любить писати
Любить писати
Контактна інформація:

Повідомлення Olli » 23.02.2008 15:36

Абсолютно згодний на рахунок невідповідності зарплат. Але їх не понижати до загального рівня треба... Шоб знав, відсоток фонду зарплати у прибутках Укрнафти становить менше 5%, якщо в світі успішні компанії на це виділяють до 50%. То кого дурять насправді? Згоден, що зарплата вищих чинів нашого районного нафтогазопромислу трохи зависока, враховуючи їх компетентність і виконувану роботу. Але то не так вже багато людей...
Тут не понижати зарплати нафтовикам треба, а держави спитати, чого зарплати бюджетників так смішно виглядають на фоні нафтовиків. Вибір є - йти працювати за 2500 грн в чоботах на бурову чи сидіти в тому ж банку за 1500 в білій сорочці.
На рахунок цін - то тут щось я не дуже вірю в то шо наші ціни прив'язані якимось чином до нафтових зарплат. Тут знову ж таки треба державу питати, чого в нас інфляція зашкалює, ітд... І взагалі, то занадто глобальне питання, тут в політику треба заглублятися
І взагалі, як не крути, а місто це на нафті і нафтовиках виросло. І так як ти кажеш, якщо з легкої руки закрити весь промисел, роботи позбудеться половина населення району а той більше. І що їм зможуть запропонувати взамін? Так питання поставити не наважиться ні один чиновник, бо може додому не дойти... І взагалі, припинення нафтогазовидобутку - автоматично коллапс всієї економіки регіону, як не крути.
А говорити мовою ультиматимумів з Укрнафтою (читай державою) навряд чи комусь вийде. Занадто ми всі (разом взяті) є мізерними фігурами в цій грі. Повір їм легше буде приїхати і заламати руки одному чи кільком розумним, ніж йти в когось на поводу.

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 23.02.2008 23:19

якщо в світі успішні компанії на це виділяють до
Ну власне сумніваюсь в "успішності" !
Звичайнісінький ІМХО спекулянт прикривається статусом "стратегічної галузі".
Водночас постійно декларує "збитковість" і "нерентабельність".
Хтось може навести цифри:
Співвідношення видубутку нафти то закупівлі за кордоном?
А також % видубутку власне наших родовищ.
Згоден, що зарплата вищих чинів нашого районного нафтогазопромислу трохи зависока, враховуючи їх компетентність і виконувану роботу. Але то не так вже багато людей...
Але споживають коштів вони як десятки їм подібних гомосапієнсів.
Хоча, я писав власне і про рядові зарплати. Наприклад водія, програміста, бухгалтера...
Хтось може навести реальні цифри? Наприклад сукупного доходу (на руки) отриманого за рік (включно з усіма надбавками і преміями)... Я наведу аналогічну зарплату в приватних підприємствах.
Вибір є - йти працювати за 2500 грн в чоботах на бурову чи сидіти в тому ж банку за 1500 в білій сорочці.
Вибору НЕМА! Згідно т.з. "колективного договору у мене в крові замало нафти (в мене лише дід колишній нафтовик)... Я недостатньо породистий :lol:

Крім того... Не так вони вже всі і в чоботях. Більшість кого я знаю працюючи в приватників працюють ненормований робочий день, часто з терміновими викликами на вихідних, без оплачуваних лікарняних і відпусток.
Ми не знаємо що таке "13-та зарплата", допомоги "на діти", "на оздоровлення" і т.п.
У нас нема "вахт" - доводиться користатись транспортом за власні кошти. Взагалі часто нема умов для праці...
На рахунок цін - то тут щось я не дуже вірю в то шо наші ціни прив'язані якимось чином до нафтових зарплат.
Та все просто - ціна регулюється попитом. В результаті завищених зарплат у окремих груп є завищена купівельна спроможність.
І що їм зможуть запропонувати взамін?
Те що й мені! Хто мені що пропонував?
Хто кому і що повинен пропонувати? :shock:
Буде оздоровлений ринок праці, тому, що на ньому буде чесна конкуренція.
Так питання поставити не наважиться ні один чиновник, бо може додому не дойти...
Звичайно... Вигідніше сидіти в теплому кріслі і розказувати про світле майбутнє в Європі :lol:
І взагалі, припинення нафтогазовидобутку - автоматично коллапс всієї економіки регіону, як не крути.
Та ні... Економіка зараз в колапсі... Просто потрібно рівні конкурентні умови. А підтримки потребують і отримують в цивілізованих країнах лише малоприбуткові бізнеси соціального спрямування. Це можуть бути підприємства для інвалідів, вироблення навчальних підручників, тощо...
Але аж ніяк не надприбутковий (у цілому світі) бізнес на видобутку і тимпаче імпорті нафти!
говорити мовою ультиматимумів з Укрнафтою (читай державою) навряд чи комусь вийде. Повір їм легше буде приїхати і заламати руки одному чи кільком розумним, ніж йти в когось на поводу.
Комусь потрібно починати... А то так і бум жити з заламаними руками.
І горлати з трибун про інтеграцію кудись там... Хіба в Афганістан інтегруємось... :lol:
І я підтримаю будь-які ініціативи в цьому напрямку!
die Große Schlange

Olli
Любить писати
Любить писати
Контактна інформація:

Повідомлення Olli » 25.02.2008 19:48

Давай розберемо базові поняття.
Що таке місцеве самоврядування - це вид самоорганізації локальної територіальної громади у формі виборного органу, покликаного відстоювати права та інтереси всіх членів громади.
Локальна територіальна громада - це сукупність жителів окремої адміністративно-територіальної одиниці, чи їх сукупності.
Хто становить основу нашої територіальної громади. Шось не пам'ятаю, але десь чув шо Долина - то місто нафтовиків. :wink:
В нашому випадку ти як представник місцевого самоврядування пропонуєш оздоровити ринок праці за рахунок заборони розробки нафи і газу з родовищ району. Наведемо кілька негативів цього кроку:
1)втрата роботи близько 9 тис. мешканців громади з усіма витікаючими наслідками.
2)стрибок відсотка безробіття у кільканадцять разів;
3)припинення рентних платежів у бюджет громади і консервація всіх (чи більшості) соціальних проектів міста, ітд.

Тепер до економічної теорії. На ринку праці присутні попит і пропозиція. Ціна найманої робочої сили визначається в тому числі відношенням попиту до пропозиції на неї. А тепер умова задачі. Маємо ринок праці. Середня заробітня плата працівників н/г комплексу 2500 грн/міс. Середня зарплата по інших видах діяльності 1500 грн/міс.
Рахуємо середній рівень (2500+1500)/2=2000 грн.
Тепер за умовою задачі ліквідуємо н/г комплекс району. Відповідно середня зарплата в районі перестає залежати від з/п нафтовиків. Отже вона становить 1500 грн.
Але на ринку робочої сили відбувається різке збільшення числа безробітних з числа колишніх нафтовиків. Відповідно пропозиція робочої сили в кільканадцять разів перевищує попит на неї. За законами ринку приперевищенні пропозиції над попитом з ціною що робиться? Правильно - зменшується. І роботодавці району починають приймати на роботу за суму, що становить скільки? Правильно - чуть чуть більшу за мінімальну зарплату.
Тепер соціальні наслідки. 1) повна втрата джерел існування ( під скорочення попали всі члени родини); 2)часткова втрата (тата погнали з роботи а мамі платять мінімальну зарплату). От і починаються: виїзди в Італію, Португалію, ітд. Тотальне зубожіння, ріст злочинності, ітд.
Тепер припустимо, що дане рішення було прийнято з ініціативи на той час міського голови пана sana. Що з ним буде в цій ситуації? Питання риторичне. Але напевно, в свому заключному слові на судовому процесі за звинуваченнями у доведенні до масових самогубств він сказаже, що лише хотів створити здорову конкуренцію на ринку праці... Отак... Сумно було б...

Нічого особистого. :wink:

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 25.02.2008 21:39

Хто становить основу нашої територіальної громади.
Ха-ха-ха! Манія величі!
Основу нашої громади становлять БЕЗРОБІТНІ!
оздоровити ринок праці за рахунок заборони розробки нафи і газу з родовищ району
Не потрібно перекручувати мої слова!
Я не написав про заборону розробки родовищ, написав про вплив на спекуляції!

Якщо зарплата стане "адекватною" до виконуваної роботи (продуктивності):
- водій 800-1000 грн
- бухгалтер 800-1500 грн
- головний бухгалтер/інженер 1500-3000 грн
- працівник відділу кадрів і т.п. - 800 грн
і т.д. причому без "соціального" пакету, "компенсацій" і т.д.
то не думаю, що це призведе до масових звільнень, альтернативи то не сильно буде.

Всього навсього зарплата працівників вічно "збиткових" підприємств повинна зрівнятись з зарплатою в "процвітаючих" приватників.

Також повинні бути рівні умови прийняття на роботу! А в зв"язку що це державна фірма - на конкурсних засадах! Чи це теж спричинить тотальне зубожіння? Чиє? Моє? Ні! Хіба спадкоємців татових крісел :)
Це тільки підніме рівень професійності предендентів на високооплачувані посади.

Не потрібно оперувати цікавими цифрами, щоб перекручувати очевидні речі :!:
Наведенне "вирішення" задачі, це як в молодших класах пишуть "рівняння не має розвязку", бо не чули комплексних чисел. :lol:
Рахуємо середній рівень (2500+1500)/2=2000 грн.
Не кажучи, що цифри далекі від реальності, прошу пояснити чому раптом навіть "теоретично-гіпотетична" середня зарплата нафтовика береться на 60% вищою ніж вцілому? :shock: В з"язку з чим?

Якщо допустити, що все що я кажу - хибне, то може будуть аргументи щодо переваг "існуючої ситуації"?
Тобто корумпованості при прийомі на роботу, нераціональності штатних структур підприємства (прошу вказати кількість заступників начальника НГВУ і УБР), а також завищеного рівня заробітної плати...

Цікаво де працює шановний пан економіст? :mrgreen:
Часом не в "нафті"? Тоді яка там зарплата (річна кількість грошей "на руки"), скільки коштувало туди влаштуватись і хто з родини мусів звільнитись?
Нічого особистого... :mrgreen:

Стосовно ренти...
Вище я писав, що громади повинні самостійно "обдирати" нафтові підприємства. Оскільки рента і інші платежі не попадають в громаду, а соціальні програми скорочуються!
Тільки багато слів про "значимість" нафтовиків, а також про їх "вбогість"...
die Große Schlange

Olli
Любить писати
Любить писати
Контактна інформація:

Повідомлення Olli » 25.02.2008 23:05

san писав:Основу нашої громади становлять БЕЗРОБІТНІ!
Поняття безробіття широке. Безробітні безробітним різниця. Пенсіонер і дитина - також безробітні, теоретично. Мова про населення у продуктивному віці.
Скажу трохи інакше - основні роботодавці регіону - підприємства нафтогазового комплексу.
san писав:Якщо зарплата стане "адекватною" до виконуваної роботи (продуктивності):- водій 800-1000 грн- бухгалтер 800-1500 грн- головний бухгалтер/інженер 1500-3000 грн- працівник відділу кадрів і т.п. - 800 грні т.д. причому без "соціального" пакету, "компенсацій" і т.д.то не думаю, що це призведе до масових звільнень, альтернативи то не сильно буде.
Розмір зарплати залежить від відпрацьованих фактично працівником годин і розміру тарифної ставки.
Всі підприємства н/г комплексу є лише структурними одиницями Укрнафти, яка є прибутковою компанією, якщо не сказати надприбутковою.
Працівники в процесі роботи створюють додану вартість, яка в результаті трансформується у прибуток. І чим цей прибуток більший, тим більше компанія зобов'язана платити працівникам зарплати. Всьо просто. Адже нікому не секрет, що нафта в кільканадцять разів рентабельніший товар ніж що небуть інше. От і відповідь на питання:
чому
san писав:зарплата працівників вічно "збиткових" підприємств повинна зрівнятись з зарплатою в "процвітаючих" приватників.
san писав:Не кажучи, що цифри далекі від реальності, прошу пояснити чому раптом навіть "теоретично-гіпотетична" середня зарплата нафтовика береться на 60% вищою ніж вцілому? В з"язку з чим?
Цифри просто для прикладу. Жодної прив'язки до реальності. Просто показую певне перевищення першої над другою. А відповідь дивись вище, там де про рентабельність галузі. Звичайно, присутня соціальна несправедливість. Але всі не можуть в тій нафті працювати. Невже ти шкодуєш шо тебе туди не взяли? :?
І взагалі, то такі речі як вплив попиту і пропозиції на ціну діти вже в школі вчать. Хоча я в принципі не сумніваюся у твоїй обізнаності в даній сфері, всьо занадто просто щоб цього не усвідомлювати. Чи візьмешся заперечувати закони ринку. Вперед, будеш мати тему для дисертації як мінімум...
san писав:Якщо допустити, що все що я кажу - хибне, то може будуть аргументи щодо переваг "існуючої ситуації"?Тобто корумпованості при прийомі на роботу, нераціональності штатних структур підприємства (прошу вказати кількість заступників начальника НГВУ і УБР), а також завищеного рівня заробітної плати...
На рахунок корумпованості, то це загальновідомо і тут навіть спорити нема про що. Це вже проблема 4-5 чиновників, а саме директорів цих підприємств. І в принципі, чимось виправдане прагнення батька, який всьо життя відпахав на цьому підприємстві попросити пристроїти туди сина. Ти би не хотів напевно? :wink: Проблема буде доти, поки керівництво не буде зацікавлене у покращенні ефективності роботи свого підприємства і проводитиме набір на роботу по професійних якостях.
На рахунок заступників, то оптимізація потрібна. Але врахуй, що ніде і ніколи не можна просто взяти і вигнати працівника. Треба дочекатись настання пенсії і скоротити разом з посадою. Але тут чітка і послідовна стратегія потрібна. А її нема...
Olli писав:Цікаво де працює шановний пан економіст? Часом не в "нафті"? Тоді яка там зарплата (річна кількість грошей "на руки"), скільки коштувало туди влаштуватись і хто з родини мусів звільнитись?Нічого особистого...
Не треба так офіційно. Шановний пан не економіст, а менеджер.
Аби с знав, батьки працюють в нафті понад 30 років кожен. І за ці заслуги мені пропонували чоботи і 2500 грн зарплати. І ти знаєш я чогось відмовився і в жодному разі не завидую синам директорів які вчившись на трійки і рішаючи сечії з доброї руки папаш попали напряму в кантору з прицілом на вищі посади і без поняття про поняття управління... вибачаюсь за каламбур. :)
Моє самолюбство просто не дозволить мені жити з думкою що мене тато на роботу пристроїв, а сам я в цьому житті толком нічого не добився.
Мені здається що така позиція правильна... особисто мені...
Зараз я завершую навчання, паралельно займаюсь цікавими проектами по спеціальності, які мені дають непогані прибутки, досвід і хорошу репутацію.
Olli писав:Стосовно ренти...Вище я писав, що громади повинні самостійно "обдирати" нафтові підприємства. Оскільки рента і інші платежі не попадають в громаду, а соціальні програми скорочуються!Тільки багато слів про "значимість" нафтовиків, а також про їх "вбогість"...
Тут законодавство таке і не нам його міняти, принаймні в даний момент. А без адміністративної реформи і додаткових повноважень місцевому самоврядуванню, місто саме не може вимагати від державної компанії, що представляє стратегічну галузь, збільшення платежів встановлених законодавчо. Але це вже перекочовує в площу політики... А вже тут ми тим більше безсилі...
Про недодачу останнього платежу можна подякувати обласному керівництву. Захотіли бач те стахановськими темпами школу вибудувати, бо Ющенко мав відкривати приїхати... Знову ж таки проблема недостатніх повноважень місцевого самоврядування. Типова бюрократія...

Відповісти

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей