Брочків

Теми стосовно історії міста, регіону.
san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Брочків

Повідомлення san » 26.06.2009 01:32

Брочків - німецька дочірня колонія котра виникла в 1835 – 1838 роках. Тут оселилось близько 30 сімей.
Територіально Брочків знаходилась приблизно де сучасна вул. Хмельницького.
Будинок Школяра (нині греко-католицька церква) - німецька кірха. Згодом на її фундаменті, орієнтовно в кінці 40хх (я так розумію, що вона не пережила ВВВ) був збудований клуб, потім Будинок піонерів та Станція Юних Техніків, котрий потім перейменований в Будинок Школяра...
Також, наскільки чув збереглося приміщення Брочківської школи. Зараз це один з житлових будинків.
Десь в районі сучасного ринку знаходився селищний цвинтар.

Причиною виникнення нових колоній було те, що згідно контракту на поселення німецьким колоністам не дозволялось дробити свої господарства. Тобто якщо було кілька дітей їм доводилось переселятись і створювати нову колонію.

Діброва та Обліска - теж колонії, але неразі про них я нічого не дізнався.

П.С. На це невелике дослідження мене спонукав той факт, що мешканці т.з. Старої Долини їдуть на Брочків, але і старенькі люди з вул. Нафтовиків чи Городка теж "йдуть на Брочків" якщо наприклад потрібно в Водоканал, притому що це в протилежну сторону :)
die Große Schlange

Molotov
Любить писати
Любить писати
Контактна інформація:

Re: Брочків

Повідомлення Molotov » 28.06.2009 19:19

Досить цікаво!
В мене теж виникало питаня щодо назви місця того "Брочкова"
Тільки якось руки недоходили щоб пошукати інфу.
Don't Tase Me, Bro!

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 29.06.2009 00:46

Та що це старовинне селище і там жили німці і мали кірху я з дитинства знав...
Просто зараз трохи впорядкував інфу...
die Große Schlange

sam
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення sam » 06.07.2009 07:03

О, нарешті )))

А то я малим замахався доводити, що я живу на Брочкові. і вулиця Брочківська колись у нас була )))

А то дійсно - 2 брочкова на доволі невеличке місто - забагато ))))
Краще гір є тільки... ПИВО !!! :)
---
Інтернет-торгівля. Практичні поради.

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 06.07.2009 10:53

Брочківська і зараз є :)
колись то був провулок Проектний
die Große Schlange

zdyr
Я тут недавно...
Я тут недавно...
Контактна інформація:

Повідомлення zdyr » 04.01.2011 14:51

Я теж жив на Брочкові. Десь у 1969 - 1971 роках ми міняли дах на будинку і на стриху я знайшов старий номер будинку.
Число, вроді, 78, вулиця Брочків. Тепер це Б.Хмельницького в районі Яворівського повороту. Родичі і тепер там живуть.

zdyr
Я тут недавно...
Я тут недавно...
Контактна інформація:

Повідомлення zdyr » 04.01.2011 14:57

Коли мені було 5 - 6 років, тобто у 1961 - 1962 роках я проходив з батьком повз кірху. Її активно розбивали старим танком без башти. На моїх очах. Потім побудували клуб. Ходив туди в кіно, на танці. Вчився у 2 школі. Завжди мимо проходили. На трубі Зеньо Креховецький грав.
У 8 класі уроки були в другу зміну. З уроків якраз і попадали то на танці то на кіно.

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 04.01.2011 15:22

Число, вроді, 78, вулиця Брочків.
А не пригадаєте, чи вулиця чи просто Брочків?
На скільки чув то було окреме селище, а не міська вулиця. Цікаво би було знати.

І яка зависока була кірха? Тобто чи то були стіни, чи щось більше чи менше. Якщо звичайно пригадаєте.
die Große Schlange

zdyr
Я тут недавно...
Я тут недавно...
Контактна інформація:

Повідомлення zdyr » 04.01.2011 20:06

Про Брочків не пам'ятаю.
Про кірху. Тоді верх уже було знесено. Яким чином - не знаю. Розбивали нижні частини стін. Були невисокі, 2,5 - 3,5 м.

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 04.01.2011 23:10

Цікаво, би було дізнатись орієнтовний час припинення функціонування кірхи. В середині ХХ ст. вона вже пережила купу воєн і була, на мою думку фактично без суттєвої кількості прихожан. Або можливо і зачинена задовго до цього або і частково зруйнована.

Цікавлять мотиви тих на танку без башти :) . Чи то була просто вже непридатна споруда, що навіть не можна було пристосувати під який склад, чи її зруйнували з ідеологічних переконань. Хоча на той час вже ослабли богоборницькі настрої, хіба з якоїсь оскоми до німців в 50-хх...

Кірха - німецька церква, очевидно збудована німецькими колоністами. Цілком можливо що не була вона римо-католицькою (римо-), і звичайно не уніатською (УГКЦ). Могла бути і протестантською. Лютеранською наприклад, бо інакше за часи Речі Посполитої її би називали костел і мабуть назва би закріпилась до цих пір. А збереглась історія власне про "кірху"

Наскільки я в тому розуміюсь вівтар, а скоріш і вхід був з протилежного до сучасного боку, тобто в напрямку "центру" тогочасного Брочкова.

Також чув, що брочківський цвинтар був на протилежному боці, орієнтовно де зараз ринок, праворуч від газконтори, якщо стояти перед її входом. Що трохи дивно. Зазвичай церква поряд з цвинтарем. Хоча можливо вони різного періоду. Мабуть цвинтар старіший, а церкву там збудувати не було місця, чи щось таке. Бо про наявність якихось поховань в районі де була кірха я не чув.

Також думаю можна щось дослідити і про школу. Її приміщення ще збереглося, наскільки я розумію. Здається вона функціонувала паралельно з 2-гою Долинською, принаймні деякий період.

На жаль не встиг розпитати дідуся і бабусю - коли вони були живі і при ясній пам'яті, я був надто юним і не цікавився історією.
die Große Schlange

san
Модератор
Модератор
Контактна інформація:

Повідомлення san » 04.01.2011 23:34

вроді, 78, вулиця Брочків. Тепер це Б.Хмельницького в районі Яворівського повороту
Спочатку упустив це.
Виходить, що кірха стояла мало не в центрі Брочкова :?
Тоді все логічно. Кірха посередині. Школа не далеко. Цвинтар на краю.

Ще знаю, чув що старе (знесене орієнтовно в кінці 90х) приміщення Водоканалу було теж німецьке. Може хата, а можливо і якийсь адмінцентр.
Теж би було варто спитати старих мешканців
Принаймні, чув криницю на тій території викопали німці. Криниця славна тим, що поряд зазвичай проблеми з водою, або нема або забруднена. А там завжди була непогана вода.

П.С. Ось чому Водоканалу не спішно лагодити труби - у них на подвір'ї німецька криниця! :lol:
die Große Schlange

zdyr
Я тут недавно...
Я тут недавно...
Контактна інформація:

Повідомлення zdyr » 05.01.2011 13:32

Можу десь помилитися, що упустити, але...
Про стару територію водоканалу. В'зїд з вулиці був посередині двору водоканалу. Сам водоканал розташовувався на правому боці двору.
З лівого боку знаходилися склепи. Продуктовий склеп. Залізний склеп. Якийсь час у продуктовому працювала мама. Прадавця з залізного теж непогано знав. Але роки. Криниця була посеред двору. Кругом криниці був проїзд.

Нижня частина Брочкова, від кірхи і до Яворівського повороту, заселяли переселенцями з-під Польського кордону. Було таке. Куцілі, Вуйціки, Ровенчаки і т.д.
Щось згадаю - добавлю.

zdyr
Я тут недавно...
Я тут недавно...
Контактна інформація:

Повідомлення zdyr » 14.01.2011 13:27

Чому води в рот набрали?

zdyr
Я тут недавно...
Я тут недавно...
Контактна інформація:

Повідомлення zdyr » 04.02.2011 09:58

Хтось хотів себе німцем бачити? Нема проблем.
Після приходу москалів у 1939 році як Польща так і Україна розселяли прикордонних жителів подальше від кордонів. Прикордонних - мається наувазі з обох сторін кордону. Що було до 1939 року я незнаю.

Відповісти

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість