Інтерв’ю з Я. М. Шияком

Модератор: san

Відповісти
Свіча
Мас-медіа
Повідомлень: 277
З нами з: 02.08.2005 12:12
Контактна інформація:

Інтерв’ю з Я. М. Шияком

Повідомлення Свіча » 16.06.2006 16:28

Архітектура і будівництво

ПЕРСПЕКТИВА, ЯКА ОЧЕВИДНА

Сьогодні на відміну від попередніх років капітальне будівництво у районі помітно скоротилося. Але той вогник, який іще жевріє, вселяє надію на те, що і воно не в безнадійному стані, що рано чи пізно, а на Долинщині знову заявлять про себе на повен голос люди однієї з наймирніших професій. У цьому переконує, зокрема той обсяг роботи, котру виконують спеціалісти відділу містобудування та архітектури, його начальник Я. М. Шияк. З Ярославом Михайловичем ми й ведемо про це мову, і він охоче ділиться своїми думками про те, як розвиватиметься будівельна індустрія району.

– Вона буде позначена деякою відмінністю від попередніх років. Будівельні майданчики знаходитимуться не тільки в Долині чи Вигоді, але й селах району, і в першу чергу в тих, які знаходяться в гірській місцевості. Там, як уже не раз йшлося на сторінках часопису «Свіча», споруджуватимуться об’єкти курортно-відпочинкового призначення. Якщо бути більш конкретним, то скажу, що в с. Церківна власник санаторію «Мармуровий палац», що у Моршині, Я. М. Сельтов вирішив взятися за будівництво туристично-оздоровчої бази на 30 місць для занять туризмом і реабілітацією хворих. Задля цього придбав майже 2,5 га землі. У бойківському стилі тут будуть споруджені сучасні типові котеджі, будинок садівника, розроблені туристичні стежки-маршрути. І, головне, що там працюватимуть місцеві люди.
Тепер у стадії розробки генеральні плани забудови з урахуванням розвитку курортного будівництва. Найближче до цього стоять села Вишків та Мислівка. У Вишкові, наприклад, уже діють два витяги (підіймальники), у Мислівці другий лише споруджується. Інвестиційна компанія «Укркапітал» розробила проект відводу земельної ділянки. Ми зацікавлені в тому, щоб генеральні плани забудови не приносили прикрощів жителям населених пунктів.

– До речі, як вони ставляться до того, що у горах будуть господарювати пришельці?
– З розумінням. Приватизувавши свою землю, вони продають її для потреб забудівників. Продають не тому, напевно, що іншого виходу з становища немає, а через те, що і гроші отримають, і в майбутньому будуть мати місце праці. Сьогодні обробляти землю дуже важко, тим більше в горах, і не кожен бажає цим займатися.

– І їхні бажання співпадають з можливостями?
– Як тут сказати? Підприємець Віталій Малюк, наприклад, у тій же Мислівці, купив базу «Алекс», яка належала одному із урядовців. Уже збудував колибу, буде сауна, комплекс інших споруд, виготовив проектно-кошторисну документацію на спорудження гірськолижнього спуску з механічним витягом. При добрій організації роботи, там зможуть тренуватися спортсмени-гірськолижники, пробувати свої сили й ті, хто бажає цим видом спорту займатися. Наші гори кличуть людей не тільки тому, що вони красиві, але й тому, що тут живуть народні традиції, у великій пошані бойківські звичаї та обряди, не втратили своєї дорогоцінності пісні, коломийки та ладканки краю, незабутий народний побут та етнографія. Тим, хто відпочиватиме у Вишкові чи Мислівці, будуть зацікавлені в тому, щоб було належно організоване й дозвілля.

– Якщо вже зайшла мова про туризм, то скажіть, будь ласка, чи сягне він своїм широким крилом і віддалених Лужок, Липи та інших сіл?
– Якщо пан Сельтов прийшов у Церківну, а вона від цих сіл не так вже й далеко, то це цілком можливо. Головне, що перші кроки у такому напрямі уже зроблені.

– Ярославе Михайловичу, за останні роки наш район збагатився новими церковними спорудами, чи продовжується їх будівництво і тепер?
– Із відомих причин у районі майже в кожному селі є по дві церкви. На завершальній стадії будівництво духовних споруд у Кропивнику, Солукові, Великій Тур’ї, Белейові, Малій Тур’ї, Тяпче. У Тяпче, наприклад, будівельники добудовують храм для православної громади, а незабаром розпочнуть і для греко-католицької. Відповідна матеріальна допомога на це будівництво минулого року виділялася з обласного бюджету, для кропивниківців постарався їхній земляк Зіновій Сова, певну допомогу на спорудження церков в інших селах подавали керівники промислових підприємств та організацій, бізнесових структур, за що їм потрібно лише дякувати.

– А коли і де почуємо перший дзвоник і в нових школах?
– У план соціально-економічного розвитку району на нинішній рік включено будівництво школи у Рахині, але відповідні кошти на це поки що не виділені. Ждуть не діждуться школярі та вчителі на відкриття нових навчальних закладів у Витвиці, Белейові, Церківні, Підлісках, Княжолуці. Причина – одна і та ж: відсутність фінансування будівництва. Тому районна рада та районна державна адміністрація порушували і будуть порушувати це питання перед керівництвом області, відповідними урядовими структурами. Ми тільки за те, щоб нові школи, як нові Божі храми, прикрасили наші бойківські села.

– Які об’єкти будуть здані в експлуатацію уже в цьому році?
– Фельдшерсько-акушерський пункт у Мислівці, лікарська амбулаторія у Лолині, каналізаційний колектор у Долині, належно відремонтоване пологове відділення центральної районної лікарні. Триватимуть роботи на будівництві Будинку культури в Шевченковім, мала б розпочатися реконструкція гуртожитків по вул. Грушевського, 14а і 16а під житлові будинки тощо. У Вигоді потрібно провести реконструкцію котельні лікарні і школи.

– Які об’єкти на Вашу думку мають архітектурну вартість. Бо ще донедавно у Долині та й в селах району споруджувалися такі, які нічим особливим споміж інших не вирізнялися?
– І вина в цьому не архітекторів, а тих, хто планував таке будівництво, бажаючи зробити більше, і при менших затратах. Сьогодні час не той. І хто будує, той дбає і про архітектурну привабливість об’єкта, і про його облаштування, і про те, щоб йому були присущі алементи нашого бойківського стилю. Переконливий тому приклад готель «Князь Олег», готель «Нафтовик», магазин «Добридень», мотель біля церкви Пресвятого Серця Ісуса та Серця Марії, у пошуках оригінальності підприємець Василь Стефанів, який зайнятий реконструкцією адмінбудинку колишнього автобусного підприємства. Згодом це буде прекрасний комплекс відпочинкових споруд, де залюбки відпочиватимуть гості нашого міста і туристи.
У здійсненні найзаповітніших планів як державного, так і приватного будівництва, ми й намагаємося допомогти трудовим колективам, сільським громадам, бізнесовим структурам та всім нашим краянам.

Інтерв’ю взяв Віктор ЗЛАГОДА.
цей матеріал любязно наданий редакцією часопису "Свіча"

Відповісти

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей